Karatisti Luki Pejiću zlato na Svjetskoj ligi mladih

Iako mu je tek 13 godina, dječak iz Banjaluke Luka Pejić svojim talentom pobrinuo se da se o njemu već naširoko priča u svijetu karatea. Nevjerovatan niz uspjeha član Karate kluba Banjaluka nastavio je nedavno u Umagu, na elitnom takmičenju - Svjetskoj ligi mladih, gdje je u žestokoj konkurenciji osvojio zlatnu medalju.

Talentovani Luka, inače rođen 2006. godine, na svjetski tron se popeo u kategoriji 45 kg, do 14 godina. O kakvom se takmičenju radi govori podatak da je u ovoj kategoriji učešće uzelo 80 takmičara iz čak 32 države, među kojima su najveće karate sile. Ipak, to nije spriječilo Pejića da pomete konkurenciju, ostvari sedam pobjeda i osvoji najsjajnije odličje. Ispred mladog banjalučkog karatiste redom su padali takmičari iz Italije, Ukrajine, Slovenije, Sjeverne Makedonije, Engleske, Japana i u finalu Danijel Lajons iz Škotske.

"Bilo je veoma naporno, u nekim mečevima jako teško, posebno u polufinalu protiv borca iz Japana. Ipak, niti jednog trenutka nisu dolazile u pitanje Lukina pobjede", rekao je ponosni otac Saša Pejić.

Osvajanje medalja na velikim takmičenjima već odavno nije strano za novog šampiona Umaga. U maju ove godine je osvojio srebro na Svjetskoj ligi u Limasolu (Kipar), a prošle godine se, takođe u Umagu, okitio zlatom u okviru Svjetskog kupa do 12 godina. Kada se tome dodaju naslovi državnog prvaka, viceprvaka u katama, dvostruka titula balkanskog šampiona, onda se može reći da je Luka osvojio sve što se može osvojiti u svom uzrastu.

"Karate sam počeo trenirati u šestoj godini. Od tada traje ljubav prema ovom sportu, malo-pomalo došao sam tu gdje jesam. Na kraju se upornost isplatila, a preda mnom je još mnogo ispita i izazova kako u životu, tako i u karijeri", ističe Luka, inače odličan učenik OŠ "Vuk Karadžić".

U trenucima kada dobija čestitke sa svih strana, pulen trenera Mirka Martinovića planira da nastavi s učešćem na najpoznatijim turnirima. U tom periodu, kao što nije ni do sada, ne namjerava da zapostavi školske aktivnosti.

"Posebno smo ponosni na to što je odličan učenik. Škola je ipak najbitnija. Moram reći da je Luka išao i na takmičenje iz matematike i srpskog jezika, gdje je takođe imao zapažene rezultate. Bio je treći na gradskom i peti u regionalnom takmičenju", naglašava Saša.

Inače, Svjetska karate federacija (WKF) objavila je da su bh. takmičari u Umagu uz Japance bili najuspješniji, te da su svi oni velika budućnost svjetskog karatea. Na drugoj stanici Svjetske lige (od 12 do 17 godina) mladi karatisti iz BiH i Japana su osvojili po četiri zlatne medalje. Dok su Japanci dominirali u katama, mlade bh. nade su se istakle u kategoriji do 14 godina. Pored Luke, zlatne medalje osvojili su još Anđela Stojić, Omar Halilović i Tarik Salkić.