Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da nema ništa protiv uvođenja neradne nedjelje i da o tome treba razgovarati. "Obavljati političku ili bilo koju drugu javnu funkciju nosi sa sobom odgovornost, a politički uticaj ne bi trebalo da ni u najmanjem procentu bude na strani onih koji imaju novac", rekla je Mišićeva.
Višković je napomenuo da je zakon predvidio pet radnih dana u sedmici, a da se radnicima u onim branšama koje ne mogu da funkcionišu na ovaj način adekvatno treba platiti prekovremeni rad.
"Možemo doraditi određena zakonska rješenja, pa poslodavci koji žele da rade neka izvole, ali na bazi dobrovoljnosti radnika kojima će to biti plaćeno", rekao je Višković novinarima u Banjaluci.
Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić rekla je da se o prijedlogu uvođenja neradne nedjelje u Srpskoj razgovara već pet godina, te da su postignuti i određeni rezultati u pojedinim lokalnim zajednicama.
"I dalje imamo polarizovane stavove u vezi sa ovim pitanjem - da je neprihvatljivo uvođenje neradne nedelje, naročito u graničnim opštinama, jer će smanjiti njihovu ekonomsku stabilnost", rekla je Mišićeva.
Ona je napomenula da Sindikat smatra da je potrebno uvesti neradnu nedjelju i da one lokalne zajednice koje su to učinile nisu doživjele nikakve posebne gubitke, prenosi Srna.
Govoreći o povećanju plata, premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je cilj Vlade da donese odluke koje će omogućiti veći standard građana, a koje neće ugroziti zaposlenost.
"Moramo na sto da stavimo i jednu i drugu stranu i tražimo najbolje rješenje", rekao je Višković.
Odgovarajući na pitanje da li na odluke o visini plate utiče politika kojom se bave i određeni poslodavci, on je rekao da na njegove odluke niko ne može da utiče.
"Kad me neko uspije ubijediti da je ono što on predlaže na dobrobit svih, to je za mene prihvatljivo, bez obzira sa koje strane dolazi prijedlog", rekao je Višković.
On je napomenuo i da je većina poslodavaca radnicima isplaćivala najnižu platu, bez obzira na stručnu spremu, sve dok Vlada i Savez sindikata Srpske nisu zajedno donijeli odluku o četiri stepena najniže plate.
Predsjednik Saveza sindikata Srpske Ranka Mišić rekla je da znatan broj poslodavaca sjedi u Narodnoj skupštini, te donosi odluke i u vezi sa zahtjevima Saveza, ali tako da štiti svoj kapital.
"Obavljati političku ili bilo koju drugu javnu funkciju nosi sa sobom odgovornost, a politički uticaj ne bi trebalo da ni u najmanjem procentu bude na strani onih koji imaju novac", rekla je Mišićeva.
Banjaluka.net
Podjeli: