U Memorijalnom centru Potočari danas je sahranjeno sedam bošnjačkih žrtava, koji su stradali u zločinu koji se u julu 1995. godine dogodio u Srebrenici.
Na mezajru među više od 8.000 sahranjenih, ukopani su Senajid Avdić (1976), Hariz Mujić (1976), Fata Bektić (1928), Hasib (Omerović 1961), Sejdalija Alić (1961), Rifet Gabeljić (1964) i Amir Mujčić (1964).
Njihovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama, a ukop je predvodio reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović.
On je rekao je da je na ovom mjestu zapisana bol i tuga, te da se ništa na ovoj zemlji ne može mjeriti sa Srebrenicom.
“Došli smo ovdje da se susretnemo kao braća i sestre i ovdje je zapisana naša bol i tuga. Ovdje smo da dozovemo uspomene na naše očeve, braću i sestre. Bol nas nije slomila, nismo klonuli duhom, naprotiv, naučili smo da nosimo teret boli koja nam je zločinom zakačena. Srebrenica nas je naučila da zlo ne miruje, živimo u vremenu rasta zla”, kazao je Kavazović.
“Nikada i nikako nećemo ustuknuti. Želimo da mir i dobrota zavladuju ovim krajičkom ove zemljine kugle”, dodao je Kavazović.
Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH, rekao je da zajednički interes svih treba da bude da se grade odnosi na bazi međusobnog poštovanja.
Premijer Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić, izjavio je da Srebrenica treba da bude poruka za cijeli svijet.
Hamdija Fejzić, zamjenik načelnika opštine Srebrenica, istakao je da je prije 30 godina civilizacija pala na testu čovječnosti.
“U tišini koja odzvanja jače od bilo kakvog govora stojimo s ponosom. Nećemo pokleknuti”, poručio je Fejzić.
Kristijan Šmit, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, rekao je da prisustvo u Srebrenici nije samo davanje počasti, već i čuvanje dostojanstva žrtava u svjetlu relativizacije i negiranja zločina.
Andrej Plenković, premijer Hrvatske, rekao je da je Srebrenica mjesto opomene i poruka da se tako nešto više nikada ne dogodi.
Ervin Ibrahimović, ministar spoljnih poslova Crne Gore, kazao je da se iskrenim suočavanjem s prošlošću otvaraju vrata za zdravu budućnost.
Video-porukom prisutnima se obratio i predsjednik Turske, Redžep Tajip Erdogan. On je kazao da će zauvijek ostati sramota to što međunarodna zajednica nije preuzela odgovornost da zaustavi zločin koji se dogodio u Srebrenici.
Ursula Fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, poručila je da EU nikada neće zaboraviti ono što se dogodilo u Srebrenici, ali i da prepoznaju svoju odgovornost.
“Kao međunarodna zajednica se sramimo jer smo zakazali da ih zaštitimo, a ja se sramim jer i Nizozemska nosi moralnu i političku odgovornost, kao dio te zajednice”, poručio je Kaspar Veldkamp, ministar inostranih poslova Nizozemske.
Brojne delegacije iz Evrope i svijeta, odale su počast za više od 8.000 stradalih Bošnjaka u Srebrenici, a nadležni tvrde da porodice traže još više od 1.000 nestalih.
U Sarajevu, Zenici i Srebreniku tačno u podne su se oglasile sirene, dok su se u Tuzli čule u 11 sati i sedam minuta, prenose Nezavisne novine.
Podjeli: